header CCDG

Colegiul National „Eudoxiu Hurmuzachi", Radauti, „Eco-Fotografia Anului Centenar”, Noiembrie 2018

ECO-FOTOGRAFIA ANULUI CENTENAR

Ce este o fotografie? O reprezentare a realității la un moment dat, o piedică în calea uitării, o clipă din existența lumii într-un moment de grație, moment surprins cu talent de obiectivul camerei foto. O fotografie este o clipă din frumusețea unei flori, o clipă din zborul unei păsări, o clipă din zâmbetul unui copil aflat în brațele mamei, o clipă de lumină pe chipul unui  bătrân înțelept, o clipă din curgerea unui râu în drumul său către mare, o clipă dintr-un apus de soare, o clipă din căderea unei frunze în drumul ei spre pământ, o clipă din existența efemeră a unui fulg de nea, o clipă din viața noastră de-o clipă …

 

O fotografie este o traducere a frumuseții creației lui Dumnezeu văzută prin ochii fotografului care este un artist. Ca orice traducere, fotografia este un loc de întâlnire între știință și artă. Știința înseamnă tehnologie modernă, parametri tehnici, încadrare, unghiuri, focalizare, expunere, intensitatea luminii etc. Arta înseamnă talent, inspirație, măiestrie, har …

O fotografie reușită este o fotografie care are la bază o idee, care invită la reflecție, la meditație, care poate determina o anumită atitudine, care poate trezi amintiri … O fotografie reușită este o fotografie care creează o emoție, care intră în rezonanță cu armonia și echilibrul lumii în care trăim.

Primele o mie de fotografii sunt întotdeauna nereușite. Prima fotografie reușită este cea cu numărul o mie unu, iar cea mai frumoasă fotografie este cea pe care o vei face în curând …   

Elevii Colegiului Național Eudoxiu Hurmuzachi din Rădăuți pasionați de fotografie participă în fiecare an la Concursul Național Eco-Fotografia Anului 2018. Anul acesta au participat la concurs 72 de elevi și 3 cadre didactice care au prezentat un număr de 319 fotografii reprezentând frumusețile naturii din România. Elevii noștri au obținut premii importante: premiul III național și două mențiuni naționale.

În cadrul programului Școala Altfel, joi 1 noiembrie 2018, la Colegiul Național Eudoxiu Hurmuzachi a avut loc vernisajul expoziției Eco-Fotografia Anului Centenar. Au participat elevii premiați la Concursul Național Eco-Fotografia Anului 2018 și elevii implicați în proiectele Eco, atât din școala noastră cât și din școlile partenere.  Au fost expuse peste trei sute de fotografii cu tematică Eco, s-a vorbit despre fotografie și s-au acordat premii elevilor și cadrelor didactice coordonatoare.

A consemnat prof. dr.  Liviu Marcel Ungurean

Link-uri Eco-Fotografia anului Centenar 2018:

https://ecohurmuzachi.wordpress.com/2018/11/08/eco-fotografia-anului-centenar-la-colegiul-national-eudoxiu-hurmuzachi-radauti01-noiembrie-2018/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100010849235587

Profesori coordonatori: Cornelia si Liviu Hatnean

ccdg033

 

ccdg034

 

ccdg035

 

ccdg036

 

ccdg037

 

ccdg038

 

ccdg039

 

ccdg040

 

ccdg041

 

ccdg042

 

ccdg043

 

ccdg044

 

ccdg045

 

ccdg046

 

ccdg047

 

ccdg048

 

ccdg049

 

ccdg050

 

ccdg051

 

 

Despre CCDG

CCDG este o organizaţie neguvernamentalǎ ce furnizează programe educaţionale de calitate, în  scopul unui mediu sustenabil.

Obiectivul nostru este de a oferi programe care promovează relaţii durabile între copii, adulţi şi mediul înconjurător, realizând că educaţia eficientă trebuie să se extindă dincolo de sala de clasă şi că principiile de ecologie, justiţie şi egalitate trebuie să fie evidente la toate nivelurile societǎţii.

Ne gasiti si pe:

Contact CCDG

  • CENTRUL CARPATO-DANUBIAN DE GEOECOLOGIE
  • Str. Barbu Lăutaru, Nr. 8, BL. 23, SC. B, Parter, AP. 56, sector 1, Bucureşti

    RELAŢII DIVERSE VOR FI SOLICITATE PRIN:

  • e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.
  • telefon/fax: 031.410.35.24
  • mobil: 0731.713.714

Adrese web pentru informații:

Alte site-uri ale CCDG:

 

Despre cookie click aici....